Uudised

14.01.2014

KONKURSILE NEGAVATT LAEKUS 40 IDEED

SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) poolt korraldatavale energia-ja ressursisäästukonkursile laekus 40 ideed, kuidas ülikoolides elu keskkonnasõbralikumalt korraldada. Esindatud on 10 ülikooli. Valdkondadest oli kõige populaarsem soojus- ja elektrienergia sääst.

"KIKi poolt hiljuti läbi viidud uuring näitas, et kuigi tudengid peavad keskkonda väga oluliseks, ei tunne paljud neist, et saaks ise selle heaks midagi ära teha. Õnneks Negavati esimese vooru tulemused tudengite passiivset hoiakut ei kinnita: meile laekus 40 keskkonda ja ressursse säästvat ideed väga erinevatest valdkondadest. Nii elav huvi valmistab rõõmu ja annab lootust, et konkursi lõpuks on tudengid hakkama saanud millegi tõeliselt vägevaga," ütles keskkonnaminister ja KIKi nõukogu esimees Keit Pentus-Rosimannus.

Esitatud ideed jaotusid viie valdkonna vahel: soojus- ja elektrienergia, toit, transport ning ressursid üldisemalt (vesi, jäätmed, materjalid). Kõige arvukamalt ideid tuli Eesti Maaülikoolist ja Tallinna Ülikoolist, neile järgnesid Tallinna Tehnikaülikool ning Tartu Ülikool. Konkursile esitasid ideid veel tudengid Eesti Infotehnoloogia Kolledžist, TTÜ Virumaa Kolledžist, TTÜ Tartu Kolledžist, TÜ Pärnu Kolledžist, TÜ Euroopa Kolledžist ja Tallinna Tehnikakõrgkoolist.

KIK kuulutas energia- ja ressursisäästukonkursi Negavatt välja 26. novembril.  Ideede esitamise tähtaeg oli 12. jaanuar 2014. Teise vooru edasijõudnud 8-12 ideed valitakse välja 31. jaanuariks. Ideid hindab üheksaliikmeline komisjon, kuhu kuuluvad KIKi ja keskkonnaministeeriumi esindajad. Teises voorus ootab projektiideid ja tudengeid ees koostöös mentorite ja partneritega ideede edasiarendamine. Võitjad selguvad 15. aprilliks 2014.

Konkursi eesmärk on tõsta energia- ja ressursialast teadlikkust ning innustada tudengeid välja pakkuma lahendusi, mis aitavad ülikoolides ressursse säästa. Konkursi auhinnafond on 45 000 eurot, millele lisaks saavad noored oma ideede arendamiseks tuge mentoritelt ning abi partnerite leidmisel. Konkursiga on mentorite ja toetajatena liitunud mitmed Eesti edukad ettevõtjad.

Negavati mentorite hulka kuuluvad teiste seas Priit Vimberg, Priit Mikelsaar, Reet Aus ja ka Anneli Ohvril. Algatust toetavad Nopri Talumeiereid, SEI, Yoga, Energiapartner, Ecoprint, Kredex, Biomarket, Mektory, BEST, Ideelabor ja Reet Aus Design.