Uudised

12.11.2018

Mini Negavatile laekus 65 keskkonnaprobleemi lahendavat videot

Keskkonnateemalisele videokonkursile mini Negavatt saabus tähtajaks 65 videoklippi, kust saab ülevaate I-VI klasside koolinoorte arvates peamistest keskkonnamuredest ning välja pakutavatest nutikatest lahendustest. Konkursi võitjad selguvad 4. detsembril. 

“Hea meel, et noored teavad, millised on meie tänased keskkonnaprobleemid ja väljakutsed ning oskavad neile välja pakkuda ka lahendusi,“ tunnustab esitatud videote autoreid KIKi juhataja Veiko Kaufmann. “Kahtlus, et tänapäeva noori keskkonnaga seotud teemad ei huvita, ei osutunud meie rõõmuks tõeks, vaid hoopis vastupidi - noored teavad väga hästi, et probleemide lahendamine algab iseenda käitumise jälgimisest ja muutmisest. Usun, et nad on tulevikus meile kõigile eeskujuks.”

Konkursile laekus videoklippe üle Eesti. Esindatud olid näiteks Tartu Tamme Kool, Avinurme Gümnaasium, Narva Kesklinna Gümnaasium, Kiviõli Vene Kool, Randvere Kool, Maidla Noortekeskus, Tallinna 21. Kool, Pärnu Raeküla Kool, Rakvere Reaalgümnaasium ja mitmed teised. Saabunud klippide hulgas on nii erinevate ressursside, näiteks vee ja elektri säästmisega seotud ideid kui ka nutikaid taaskasutuse lahendusi. Mitmed videod näitavad, kuidas käituda eeskujulikult ja keskkonnasõbralikult kodus või klassiruumis. Samuti pakutakse klippides välja hea kasutusvõimalus sügisestele lehtedele, soovitatakse metsa all kõndides pista taskusse väike prügikott, seinetele joonistamise asemel kasutada paberit, istutada Eestisse miljon puud või hoopiski rajada prügivangla. Samuti toodi välja paralleel halloweeni ja kliimamuutuste vahel. 

Keskkonnainvesteeringute Keksus (KIK) teeb konkursi tulemused teatavaks 4. detsembril mini Negavati kodulehel. Parimatest parimad selgitavad välja KIKi töötajad. Videokonkursi mõlema vanusegrupi võitjad, st I-III ja IV-VI klasside õpilased saavad kuni 700 euro ulatuses reisiraha mõne Eesti muuseumi, õppekeskuse, ettevõtte külastuseks või loodusmatka läbiviimiseks. Reisirahata ei jää ka teised esikolmikusse tulnud meeskonnad. Kõikide konkursist osavõtjate vahel loositakse Telia Eesti eestvedamisel uute ägedate videote tegemiseks välja nutitelefon Apple iPhone 6s. Samuti paneb oma lemmikutele välja eriauhinnad Eesti Pandipakend, Uuskasutuskeskus ning Rimi Eesti Food AS. 

KIK rahastab erinevaid keskkonnaprojekte Eesti keskkonnatasudest laekuvast rahast, CO2 kvoodimüügi tuludest ning Euroopa Liidu struktuurifondidest. Lisaks pakub KIK võimalust taotleda sihtotstarbelist laenu keskkonnaprojektide elluviimiseks. Kaheksateistkümne aastaga on riik KIKi kaudu toetanud ligi 20 tuhandet keskkonnaprojekti. Samuti korraldab KIK koostöös Keskkonnaministeeriumiga 18-30-aastastele noortele mõeldud konkurssi Negavatt, mille eesmärk on tõsta ressursialast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa ressursse.