Uudised

28.08.2019

Negavati finalist Recyclist sõidab ClimateLaunchpad rahvusvahelisse finaali Amsterdami

Negavati kuuenda hooaja finalist Recyclist võitis ClimateLaunchpad Eesti finaalis esikoha ning sõidab novembris oma ideed esitlema maailma suurimale roheliste äriideede konkursile Amsterdamis, millest võtavad osa 74 riigi esindajad. Konkursi peaauhinnaks on 10 000 eurot ning osalemine rahvusvahelises kiirendis Climate-KIC.
 

Recyclisti ideeks on luua platvorm, mis ühendab tootmisettevõtted, kelle jaoks tekkiv jääk on prügi ning väikeettevõtjad, kes otsivad soodsat toorainet oma toodete tootmiseks. Esialgu suunatakse teenus Eesti turul olevatele mööblitootjatele, kellel tekib materjali ülejääk. Tulevikusihiks on suunduda Euroopa mööblitootjate turule ning haarata kaasa ka muude valdkondade suurtootjad.

Foto: Cleantech ForEst, Facebook
Foto: Cleantech ForEst, Facebook

Negavati konkursil jõudis meeskond kümne parima hulka ning pälvis kaks eriauhinda: KIK töötajate lemmik koos pääsmetega sTARTUp Day ärifestivalile ning äsja võidetud konkursi ClimateLaunchpad Estonia otsepääsme.

Osalenuna nii Negavatil kui ka ClimateLaunchpad (CLP) programmis, võrdleb Recyclisti meeskonnaliige Laura Truija kahte konkurssi: „Muidugi oli konkursitel kattuvusi, kuid pigem nad siiski täiendavad teineteist. Negavatil oli rohkem ruumi katsetada ja reeglid ei olnud nii ranged. CLP puhul aga on loodud ülemaailmne struktuur, mis kohati loob võistlejatele võrdsemad võimalused, teisalt nõuab nutikust, et ennast raamidesse mahutada.“

Negavatil osalenud võistkondadel on enamasti CLP programmis ka eelis. Seda näitab kasvõi asjaolu, et läbi aastate on eelnevalt Negavati konkursil osalenud meeskonnad, olnud ClimateLaunchpadil edukad: 2017. aastal Negavati võitnud PõhuNõu saavutas CLP Eesti finaalis esikoha ning 2018. aasta kaks parimat Negavati võistkonda Circup ja 3Cular saavutasid auhinnalisi kohti nii CLP Eesti voorus, kui ka rahvusvahelisel tasandil, kus mõlemad võistkonnad pääsesid kümne parima hulka ning said võimaluse osaleda Climate-KIC kiirendis.

„Osalemine Negavatil andis meile muidugi eelise, me ei alustanud päris puhtalt lehelt. Recyclistile oli juba üsna selge, kuhu tahame jõuda ning mida selleks tegema peame. Samuti saime Negavati ekspertidelt tagasisidet, mis võimaldas meil pöörata tähelepanu oma nõrkadele külgedele. CLP žüriil oli raskem oma küsimustega seetõttu üllatada. Muidugi tegid Negavatilt saadud eriauhinnad meid ka enesekindlamaks“, sõnas Truija.

Ühtlasi soovitab Truija kõigil Negavati meeskondadel minna edasi ClimateLaunchpadile: „CLP annab juurde rahvusvahelise mõõtme ja julgustab suuremalt mõtlema“. Samas tõdeb Truija, et enne võistlusele sisenemist peab endale hästi selgeks tegema, millise eesmärgiga osaletakse - kas vajalik on auhinnaraha, investorite tähelepanu, töötada oma idee kallal või midagi muud: „Võistlemine on üsna ajamahukas ning kui mingi hetk oled juba oma tegevusest teadlik, siis peadki valima kuhu oma aega panustada.“ Samuti soovitab Truija ka ühel hetkel võtta kaasa võistlustelt saadud teadmised ning nendega iseseisvalt edasi minna.

Lisaks peaauhinnale pälvis Recyclist CLP Eesti finaalis kaks eriauhinda: kuus kuud inkubatsiooni Tehnopoli Startup Inkubaatoris ning 1500 euro väärtuses õigusabi Hedman&Partners advokaadibüroolt.

Negavatt hoiab Recyclistile pöialt Amsterdamis ning usub, et ka lõppvõistlusel saavutatakse suurepärane tulemus!