Uudised

04.06.2015

Negavati finalistid said Eleringis käigust särtsu juurde

Kolmapäeval külastasid Eleringi Kiisal asuvaid avariireservi elektrijaamu tudengite energia- ja ressursisäästu konkursi Negavatt finalistid. See oli hea vaheldus pingsale tööle, sest ülikoolides on alanud võiduprojektide täies mahus elluviimine.

„Külastasin sellist kohta esmakordselt ja väga meeldis“, ütles Toomas Vellet (Keskkonnasõbralik jõusaal). „Avaldas muljet see, et  väga suur osa asjadest oli iseseisvate üksustena käsitletavad ja kuidas igal tagavarasüsteemil oli tagavarasüsteem, mis oli omakorda tagatud tagavarasüsteemiga,“ sõnas ta. Toomase sõnul ei ole just tavapärane, et ollakse valmis rääkima ka töö käigus ilmnenud ehituse ja planeerimisega seotud probleemidest ning mida neist õpiti. „See on väga sümpaatne!“ ütles ta.

„Avariielektrijaama planeerimine projektist teostuseni on musternäide sellest, kuidas on võimalik suurprojekte hästi ja suhteliselt lühikese ajaga teha,“ ütles Tarmo Mölder (Rohelabor). „Jaama külastus aitas mõista ka Estlink kaablite rikete põhjuseid – kõike ei ole võimalik modelleerida ning läbi mängida planeerimise ja testimise käigus, mistõttu mõned rikked ilmnevadki alles reaalsest tööolukorras,“ ütles ta. „Võõrustajad jätsid väga asjaliku mulje ja ilmselgelt on meie igapäevane elektrivarustatus heades kätes,“ tunnustas ta projektijuht Ilo Toomi ja jaamade käidukorraldajat Meelis Kadakit, kes olid ringkäigul giidideks.

Elektrijaama külastust pakkus Elering kõigile seitsmele Negavati konkursi finaali jõudnud projektimeeskonnale. Elektrijaamas käisid Aneta Gasinska (Kasutame taas), Tarmo Mölder ja Kuldar Kõiv (Rohelabor), Toomas Vellet, Riho Orav ja Kairit Vellet (Keskkonnasõbralik jõusaal).

Fotosid Negavati konkursi finalistide käigust Eleringi avariireservi elektrijaama näeb SIIT. Vaata ka ingliskeelset videot Kiisal asuvast Eleringi avariielektrijaamast.

Jälgi Negavati Facebooki lehel või kodulehel www.negavatt.ee kuidas läheb võiduprojektide elluviimine.

Konkursi Negavatt korraldas teist aastat SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) koostöös Keskkonnaministeeriumiga. Selle eesmärk on tõsta energia- ja ressursialast teadlikkust ning innustada tudengeid välja pakkuma lahendusi, mis aitavad ülikoolides ressursse säästa. Ideeks võib olla nii toode, teenus, tehnoloogiline lahendus, meetod kui ka kampaania, mis muudab mõtteviisi ja seeläbi ka käitumist. Negavati auhinnafond on 45 000 eurot ning seda rahastatakse KIKi keskkonnaprogrammist.

Selleaastast konkurssi toetasid Energia Avastuskeskus, Elering, Arengufond, Tallink, BEST, Metsaoru, Mektory, ABB, Tallinna Vesi, Energiapartner, Tartu Ülikooli Ideelabor, Prototron, Tehnopol ja Vilde Tervisekohvik.