Uudised

20.11.2019

Õpilaste videokonkursile saabus 84 tekstiilijäätmete probleemi lahendavat videot

Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) videokonkursile mini Negavatt saabus 84 videoklippi, kus I-VI klassi noored pakkuvad välja lahendusi üleliigsele tekstiilitarbimise probleemile. Konkursi alateema oli „Riietesse uppuv maailm.“ Parimatest parimad selguvad 2. detsembril.

„Rekordarv videoid näitab, et noored hoolivad puhtamast homsest ning on kindlasti keskkonnasõbraliku käitumisviisi juures meile teenäitajaks ning heas mõttes ka tagantsundijateks,“ sõnab KIKi juhataja Andrus Treier. „Usun, et mini Negavati võistlustöödest saab nii mõnigi praegune või tulevane ettevõtja või idufirma idee, kuidas tekstiilijäätmete probleemiga edasi minna.“ 

Negavati projektijuht Anni Raie selgitab, et konkursile võis esitada nii reaalseid kui ka fantaasiarikkaid lahendusi. Nii mõeldi välja näiteks lendav pliiats, mis kustutab kasutult seisvad riideesemed, aga ka masinaid, mis teevad riietest paberit või uusi riideid. „Õpilaste hoolivust näitab see, et nii mõnedki klassid esitasid ideena vanade riiete ümbertöötlemise lemmiklooma pesadeks või vaipadeks, mis on mõeldud loomade varjupaikadele. Lisaks valmisid riietest vaibad, patsikummid, kotid, padjapüürid jms,“ sõnab Raie. „Muidugi avastasid paljud õpilased, et nende kapid on pungil kõiksugustest riidetest ning enne uue soetamist tuleks mõelda, kas seda on tõesti vaja,“ lisab ta. 

Konkursile saabus videoklippe üle Eesti. Esindatud olid näiteks Tartu Kivilinna Kool, Ridala Põhikool, Krabi Kool, Haljala Kool, Tallinna Õismäe Vene Lütseum, Paldiski Gümnaasium, Tallinna Reaalkool, Tallinna 21. Kool, Vormsi Lasteaed-Põhikool ja paljud teised. Noorte ideid saabus konkursile nii eesti, vene kui ka inglise keeles.

KIK teeb konkursi tulemused teatavaks 2. detsembril Negavati kodulehel. Parimatest parimad selgitavad välja KIKi töötajad. Videokonkursi mõlema vanusegrupi (I-III ja IV-VI klass) võitjad saavad kuni 700 euro ulatuses reisiraha mõne Eesti muuseumi, õppekeskuse, ettevõtte külastuseks või loodusmatka läbiviimiseks. Reisirahata ei jää ka teised esikolmikusse tulnud meeskonnad. Lisaks annavad välja eriauhinnad mini Negavatt partnerid Eesti Pandipakend, Rimi Eesti Foods, Stella Soomlais Studio, Uuskasutuskeskus ja ERR Lasteekraan. Konkurssi esikolmiku videod jõuavad ka ETV2 noortesaatesse NOVA.