Uudised

07.06.2018

Parim Negavati meeskond soovib muuta korduvkasutatavate topside kasutamise mugavamaks

Eile õhtul, 6. juunil selgitati Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) ressursisäästu konkursi Negavatt superfinaalis välja kolm parimat. 10 000-eurose peaauhinna sai meeskond Circup, kes toodab tanklatesse ja kohvipoodidesse mõeldud kuivjää tehnoloogial põhinevaid korduvkasutatavate topside kiireks pesemiseks mõeldud masinaid.
 
Žüriiliikme keskkonnaminister Siim Kiisleri sõnul olid kõik kuus finaali pääsenud meeskonda üsna võrdsed ja nende ideed ägedad. „Žürii arvamused olid väga erinevad, kuid see näitabki, kui tasavägised kõik selle aasta projektid olid.“ Kiisler selgitab, et võitjale tõi edu eelkõige see, et nad võtsid ühe suure probleemi lahendada, mis on küll tehniliselt keerukas, kuid teostatav ning mille ees nii mõnigi varasem proovija on kohkunud. „Loodan, et nad pressivad täie jõuga edasi,“ julgustab Kiisler võitjaid. 

Teisele kohale tuli võistkond 3Cular, kes teeb võimalikuks saepurumassist 3D-printimise ning seeläbi keeruliste detailide loomise, mis tavalisi töövõtteid kasutades nõuaks liiga palju aega ja ressursse. Kolmandale kohale jõudis meeskond Ressursikasutuse e-hindamine, kes teeb veebirakenduse, mille abil saavad Eesti lasteaiad ja üldhariduskoolid hinnata enda ressursside kasutamist ja keskkonnamõjusid.

„Negavati viis hooaega on näidanud, et see konkurss on suurepärane kasvulava nutikate keskkonnaalaste ideede elluviimiseks ning on noorte seas alati väga oodatud,“ selgitab žüriilige KIKi juhataja Veiko Kaufmann. „Loodan, et selle hooaja esikolmikul jätkub piisavalt indu ja motivatsiooni, et oma ideed lõpuni teoks teha. Selleks ju auhinnarahad mõeldud ongi.“

Tallinnas klubis Laev toimunud superfinaalis võtsid omavahel mõõtu kuus ideed, kes pääsesid finaali 55 konkursile esitatud projekti seast. Esimene koht sai 10 000, teine 5000 ja kolmas 3000 eurot oma idee elluviimiseks. Viiendal juubelihooajal ootas Negavatt ressursisäästlikke ideid kõikidelt 18-30 aastastelt noortelt. 

Žüriisse kuulusid keskkonnaminister Siim Kiisler, KIKi juhataja Veiko Kaufmann, Prototroni rahastu juht Jana Pavlenkova, Cleantech ForEst tegevjuht ja Climate Launchpad Eesti korraldaja Erki Ani ja Uuskasutuskeskuse ringmajanduse nõunik Kerli Kant Hvass.

Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkurss, mille eesmärk on tõsta ressursialast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa ressursse.