Uudised

01.06.2020

Selgub parim roheidee!  

Teisipäeval, 2. juunil selgub Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) konkursi Negavatt selle hooaja parim roheidee. Kuuekümne ühest ideest on sõelale jäänud üheksa meeskonda, kes saavad superfinaalis žürii, publiku ja toetajate ees näidata, miks just nende idee on väärt elluviimist ja 10 000 euro suurust peaauhinda. Superfinaali saab jälgida otseülekandena KIKi kodulehelt ja sotsiaalmeedia kanalites kell 14-17.30. 

„Teisipäeval saame Negavati erilisele virtuaalsele hooajale panna väärilise punkti superfinaaliga. Tegemist on otseülekandega, mida on põnev jälgida kasvõi kodust, pargist või töölt arvuti tagant. Üritusel tutvustavad meeskonnad videosilla vahendusel oma ideed ja vastavad žürii uurivatele küsimustele. Samuti näeb ideid tutvustavaid videosid ning külla tulevad ka eelmise aasta esikolmikusse tulnud meeskonnad,“ kirjeldab superfinaali Negavati projektijuht Anni Raie. „Negavatile omaselt on ka tänavused ideed eriilmelised – leidub nii mahukaid insenertehnilisi projekte kui ka keskkonda säästvaid käsitööprojekte,“ sõnab Raie, lisades, et kõik algselt ainult paberil olnud ideed, on jõudnud vähemalt prototüübi tasandil tõeliseks. „Väga raske on ennustada, kes võiksid esikolmikusse maanduda. Žüriil on ees keeruline valik,“ lisab ta. 

„Soovime superfinaalis näha meeskondade tahet, soovi ning julget mõtlemist, et muuta midagi tõeliselt ja terviklikult paremaks. Näeme tihti arendusi ja algatusi, kus tehakse natukene, kuid loodan, et Negavati esikolmikusse tulevad meeskonnad soovivad luua terviklikku süsteemset muutust,“ kirjeldab žürii ootusi Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse kestliku arengu nõunik Madis Tilga

Võistlustulle astuvad
•    Akukirurg - elektriautode akude remonditeenus, mis vahetab välja vananenud detailid ning pikendab akude eluiga.
•    Baik - akupanka laadiv komplekt jalgratturitele. Dünamo muudab väntamisest tuleva mehaanilise energia elektrienergiaks ning pingemuundur tagab ühtlase voolu sisenemise akupanka.
•   Clevering - korteriühistutele mõeldud pakendikonteinerid, mille kasutamiseks tuleb enda isik tuvastada. Lisaks töötatakse välja konteineritele ultrahelisensor, mis mõõdab prügikasti täituvust.
•    CompAct - interaktiivne tööriist ettevõtetele, mille abil hoitakse kokku ressurssidelt nagu vesi, elekter, kontoritarbed jms. Antud lahendus aitab töötajatel igapäevaste väikeste mänguliste ülesannete abil oma harjumusi muuta. 
•    EIMU - kohalikust toorainest valmistatud taimne piim, mis on valmistatud erinevatest eestimaistest viljadest, näiteks hirss, kaer, rukis, kanepiseemned, linaseemned.
•    Kemihaka - stiilsed ja minimalistlikud selja-, õla- ning käekotid, mis on valminud käsitööna taaskasutatud materjalidest ja puidust. 
•    Lithium up - liitiumakude taaskasutusse suunamine. Aku elemente analüüsitakse eraldi ja nii saab need taas kasutusele võtta mõnel muul otstarbel. 
•    Münt - hambapesutabletid, et vähendada hambapastatuubide äraviskamist.
•    Pabere - sõnnikust valmistatud tualettpaber ja teised pabertooted.

Tutvu finalistide videotega siin.  

Negavati virtuaalset superfinaali on võimalik jälgida KIKi kodulehelt ning Negavati ja KIKi Facebooki seinalt või KIKi Youtube kanalilt. Ülekannet vahendavad ka Delfi Forte, Rohegeenius, Postimees TV ja Õhtuleht TV. Ülekanne algab teisipäeval, 2. juunil kell 14.

Päeva juhib ajakirjanik Kristo Elias. Võitjad kuulutatakse välja orienteeruvalt kell 17.20. Esimene koht saab 10 000, teine 5000 ja kolmas 3000 eurot oma roheidee elluviimiseks. Eriauhinnad panevad välja Prototron, Ajujaht, Ülemiste City ja teaduspark Tehnopol, samuti kuulutatakse välja KIKi töötajate lemmik. Rohkem infot finaali ja päevakava kohta leiab siit. 

Negavati žüriisse kuuluvad KIKi juhataja Andrus Treier, Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kristi Klaas, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse kestliku arengu nõunik Madis Tilga, Teaduspargi Tehnopol rohetehnoloogia valdkonnajuht Ragmar Saksing ja veebipoe Slow asutaja Helen Puistaja

Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi ellu kutsutud 18-30 aastastele noortele mõeldud roheideede konkurss, et innustada noori maailma paremaks muutma.
Negavati VII hooaja toetaja on Eesti Pandipakend. Konkursi partneriteks on Rimi Eesti, Uuskasutuskeskus, Lindström Eesti, Graanul Invest, Ülemiste City, Tehnopol ning konkursid Prototron ja Ajujaht.