Uudised

02.12.2019

Selgusid keskkonnateemalise videokonkursi mini Negavatt võitjad

Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) korraldatud kooliõpilaste videokonkursi mini Negavatt parimatest parimad on selgunud. Nooremas vanusekategoorias saavutasid esikoha Aruküla Põhikooli 3. klassid ostuhulluse ja kolme kuningatütre muinasjutuga ning vanemas Tallinna Reaalkooli 5.a klassi kiip, mis loendab aastas ostetavate riiete hulka. Konkursile oodati I-VI klasside õpilaste videoid leidmaks lahendusi üleliigsele tekstiilitarbimise probleemile. Konkursile saabus 84 tööd.  

„Valiku tegemine oli tõesti raske ning võitu vääriksid kõik saabunud videod,“ selgitab KIKi juhataja Andrus Treier. „Eriti sooviks tänada kõiki õpetajaid, kes koos lastega tekstiilijäätmete teemat käsitlesid ning parimaid võimalikke lahendusi välja mõtlesid. Videote tegemisse oli kaasatud ca 1500 kooliõpilast ning loodan, et selline aktiivõppe võimalus sütitas lastes veelgi sügavamat huvi keskkonnateemade vastu.“
Negavati projektijuht Anni Raie tõdeb, et parimate valimisel lähtusid KIKi töötajad eelkõige sellest, kuidas videos üleliigset tekstiilitarbimise probleemi selgitati ning milline lahendus sellele pakuti. „Kõiki esikolmiku parimaid saab algavast nädalast näha ETV2 noortesaates NOVA, et sütitada ka teisi eakaaslasi mõtlema, kas tõesti on vaja emotsiooni ajendil soetada mõni uus kampsun või püksipaar või, mida teha pusaga, mida ise enam ei kanna,“ lisab ta.

Mini Negavati konkursi parimad:

I-III klassid

Aruküla Põhikooli õpilased lõid kolme õe ja kuningapoja muinasjutu ostuhullusest ning loo sellest, kuidas keskkonnasäästliku eluviisi ja taaskasutatud riietega võib olla hoopis silmapaistvam ja edukam, kui massimoodi kandes.

Jüri Gümnaasiumi noored teavad, et vanu riideid ei pea sugugi ära viskama, vaid need saab muuta uueks ja moodsaks käepäraste vahenditega. Näiteks kartulitrüki või batika tehnikaga.

Värska Gümnaasiumi lapsed ütlevad riideuputusele „ei“ ning pakuvad nippe, kuidas seda uputust vältida ning kasutuid rõivaid taaskasutada.

IV-VI klassid

Tallinna Reaalkooli õpilased soovivad seada riiete ostmisele aastase arvulise piirangu. Seda lihtsustab ID-kaardi kiip, mis kõik ostud kokku loeb. Edaspidi võib iga inimene osta aastas 50 riideeset ning seda ületades tuleb maksta hiigelsumma trahvi.

Kadrioru Saksa Gümnaasiumi õpilased leiavad, et vanadest riietest saab disainida uusi ja ägedaid rõivaid. Samuti võiks riietele tekitada pandipakendile sarnase süsteemi või neid tööstuslikult purustada ja luua nendest ehitusblokke.

Ülenurme Gümnaasiumi väikesed professorid pakuvad välja, et üleliigseid korralikke riideid peaks taaskasutama. Näiteks viima need riidekonteineritesse või teise ringi poodidesse. 

Partnerite eriauhinnad

Mõlema vanusekategooria esikolmikule on auhinnaks reisiraha (700, 500 ja 300 eurot) mõne Eesti muuseumi, looduskeskuse, ettevõtte, elamuspargi külastamiseks või matka läbiviimiseks. Eesti Pandipakend, Uuskasutuskeskus, ERR Lasteekraan ja Rimi Eesti Food AS ootavad videomeistreid endale külla ning Stella Soomlais Studio teeb oma lemmikule külalistunni. Võitjatega võetakse ühendust.

KIK on riigile kuuluv sihtasutus, mis rahastab keskkonnaprojekte Eesti keskkonnatasudest laekuvast rahast, CO2 kvoodimüügi tuludest ning Euroopa Liidu struktuurifondidest. Lisaks pakub KIK võimalust taotleda sihtotstarbelist laenu keskkonnaprojektide elluviimiseks ning korraldab ressursisäästlike ideede konkurssi Negavatt.

Lisainfo:
Anni Raie
anni.raie@kik.ee
+372 5909 4144