Uudised

23.04.2019

Selgusid Negavati konkursi 10 finalisti

Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) ressursisäästu konkursi Negavatt žürii valis välja 10 finalisti, kes jätkavad võistlemist ideede elluviimiseks mõeldud 18 000-eurose auhinnafondi nimel. Parimatest parimad selguvad 28. mail Tartus. 

„Kõik 15 finaalikoha eest võidelnud ideed olid väga sisukad ning seetõttu polnud otsustamine kerge,“ kirjeldab žüriitööd KIKi juhataja Andrus Treier. „Määravaks sai potentsiaal superfinaalis millegi konkreetsega juba välja tulla ning seejärel idee lõplikult ellu viia. Samuti oli oluline meeskonna võimekus ja teotahe ning reaalse keskkonnaprobleemi lahendamine,“ sõnab Treier.  

Negavati konkursi finalistid:
• Akvalabs - akvapooniline süsteem, kus kasutatakse kalakasvatuse jääke taimede looduspuhtaks ja mahedaks väetamiseks. 
• annalutter.KUUT - ressursisäästlik ja isetegemist innustav käsitöökeskus, mis aitab praktiliste tegevuste kaudu levitada taaskasutust soosivat meelelaadi. Lisaks ühendavad mõttekaaslasi blogi, foorum, videod ja sotsiaalmeedia.
• Eco Race - ettevõtetele kingiideena mõeldud keskkonnateadlik lauamäng. 
• InWay - süsteem tööstusele, mis jälgib laagrite kulumist, aitab planeerida hooldusaega ja ennetada ootamatuid tootmisseisakuid.
• Lummus Foods - kikerhernestest vegan dessertkreemid, mis on piima-, gluteeni- ja GMO-vabad.
• Mähkmelaenutus - beebide ja väikelaste vanematele mõeldud riidest mähkmete laenutus, et teha nendega tutvumine ja sobivate leidmine võimalikult lihtsaks, soodsaks ja riskivabaks.
• Paranduskelder - Tartus mitmeid töökodasid hõlmav keldrikorrus, kus saab oma tarbeesemeid parandada, õppida kasutama kõiksugu tööriistu või pakkuda teenust teistele. 
• Pillirookõrs - pilliroost valmistatud uudne materjal, millest saab vormida erinevate mõõtmete ja kujuga tooteid nagu topse, taldrikuid, pakendeid, dekoratiivpaneele jms.
• Recyclist - platvorm, mis ühendab tootmisettevõtteid, kelle jaoks tekkiv jääk on prügi, ning väikeettevõtjaid, kes otsivad soodsat toorainet oma toodete tootmiseks. 
• Rehvitoolid - kasutatud autorehvidest koos koolinoortega meisterdatud ilmastikukindlad toolid ja muu mööbel.  

Kümnel finalistil tuleb nüüd maikuus oma ideedega edasi töötada. Ees ootavad mitmed sisukad kodutööd ja tihe koolitusprogramm.
Žüriiliige ja Teaduspargi Tehnopol rohetehnoloogia valdkonnajuht Ragmar Saksing soovitab kõikidel kümnel finaali pääsenud meeskonnal suhelda oma idee sihtgrupiga. „Soovime superfinaalis kuulda ja näha konkreetseid tulemusi inimeste vajaduste ja mõtete osas nende toodete või teenuste järele. Samuti näeksime hea meelega juba valmis prototüüpe ja auhinnafondi investeeringute ülevaadet,“ selgitab oma ootusi Saksing.

28. mail toimub Tartus Erinevate Tubade Klubis Negavati superfinaal, kus meeskonnad astuvad taas žürii ette, et oma projektide edasiarengutest rääkida. Selle tulemusena selguvadki Negavati kuuenda hooaja parimad. Esimene koht saab 10 000, teine 5000 ja kolmas 3000 eurot oma idee elluviimiseks. Žüriisse kuuluvad KIKi juhataja Andrus Treier, Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna nõunik Mihkel Krusberg, Teaduspargi Tehnopol rohetehnoloogia valdkonnajuht Ragmar Saksing, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse nõunik Madis Tilga ja Uuskasutuskeskuse ringmajanduse nõustaja ning volinike kogu liige Kerli Kant Hvass.

Negavati konkursile laekus sel hooajal 18-30-aastastelt noortelt rekordiliselt 77 keskkonnasäästlikku ideed, millest 15 pääses konkursi järgmisesse etappi. Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkurss, mille eesmärk on tõsta ressursialast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa keskkonda. Konkursi partnerid on Rimi Eesti Food, Eesti Pandipakend, Tallinna Teaduspark Tehnopol ja Uuskasutuskeskus.

Lisainfo: Negavati projektijuht Kadi Mitt (kadi.mitt@kik.ee, 524 2602)