Uudised

07.04.2020

Selgusid Negavati konkursi 10 finalisti

Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) roheideede konkursi Negavatt žürii valis välja 10 finalisti, kes jätkavad võistlemist ideede elluviimiseks mõeldud 18 000-eurose auhinnafondi nimel. Žürii kohtus meeskondadega virtuaalselt kuulates nende esitlusi ja esitades küsimusi. Konkursi parimad selguvad 2. juunil. 

„Praegune eriolukord on võimaldanud Negavati meeskondadel kodus olles oma ideedesse põhjalikult süveneda ning koos ekspertidega videosilla vahendusel neid arendada,“ sõnab Negavati žürii esimees ja KIKi juhataja Andrus Treier. „Konkursi seitsmenda hooaja tase on tõepoolest kõrge, kõik 16 finaalikoha eest võidelnud ideed olid väga sisukad ning otsustamine polnud sugugi kerge. Finalistide valikul lähtusime eelkõige idee teostatavusest ja meeskonna võimekusest, kuid ka ressursisäästust, sotsiaalsest mõjususest ja innovatsioonist,“ selgitab otsustamise tagamaid Treier. 

Negavati finalistid on:

•    Akukirurg - elektriautode akude remonditeenus, mis vahetab välja vananenud detailid ning pikendab akude eluiga.
•    Baik - akupanka laadiv komplekt jalgratturitele. Dünamo muudab väntamisest tuleva mehaanilise energia elektrienergiaks ning pingemuundur tagab ühtlase voolu sisenemise akupanka.
•    Clevering - korteriühistutele mõeldud pakendikonteinerid, mille kasutamiseks tuleb enda isik tuvastada. Lisaks töötatakse välja konteineritele ultrahelisensor, mis mõõdab prügikasti täituvust.
•    CompAct - interaktiivne tööriist ettevõtetele, mille abil hoitakse kokku ressurssidelt nagu vesi, elekter, kontoritarbed jms. Antud lahendus aitab töötajatel igapäevaste väikeste mänguliste ülesannete abil oma harjumusi muuta. 
•    EIMU - kohalikust toorainest valmistatud taimne piim, mis on valmistatud erinevatest eestimaistest viljadest, näiteks hirss, kaer, rukis, kanepiseemned, linaseemned.
•    Kemihaka - stiilsed ja minimalistlikud selja-, õla- ning käekotid, mis on valminud käsitööna taaskasutatud materjalidest ja puidust. 
•    Lithium up - liitiumakude taaskasutusse suunamine. Aku elemente analüüsitakse eraldi ja nii saab need taas kasutusele võtta mõnel muul otstarbel. 
•    Münt - hambapesutabletid, et vähendada hambapastatuubide äraviskamist. 
•    Poomood - sõnnikust valmistatud tualettpaber ja teised pabertooted.
•    TastEST - külmkuivatatud valmistoidud, mis sisaldavad juur- ja köögivilju ning on säilitusainete vabad. 

Žüriisse kuuluvad KIKi juhataja Andrus Treier, Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kristi Klaas, Teaduspargi Tehnopol rohetehnoloogia valdkonnajuht Ragmar Saksing, Põhjamaade Ministrite Nõukogu kestliku arengu nõunik Madis Tilga ja teadliku elustiili propageerija ning veebipoe Slow asutaja Helen Puistaja.

Žüriiliige Ragmar Saksing Tehnopolist soovitab finaali pääsenud meeskondadel minna oma ideedega veelgi konkreetsemaks ning finaalis esitada ülevaatlik plaan, kuidas Negavati võiduraha kasutatakse. „Alati tuleb kasuks prototüübi valmimine ning idee katsetamine ja pärastine analüüs sihtgrupi peal. Hea meelega tahaksime kuulda mõne partneri nime, kes on ideest huvitatud ja valmis panustama selle valmimisse,“ selgitab žürii ootusi Saksing.

Kümnel finalistil tuleb nüüd järgnevate kuude jooksul oma ideedega edasi töötada ning 2. juunil toimuvas superfinaalis samale žüriile tõestada, et nemad on väärt 10 000-eurost peaauhinda või teisele ja kolmandale kohale mõeldud 5000 ja 3000 eurot. Meeskondi toetab sellel teel virtuaalselt läbiviidav koolitusprogramm, mille käigus saadakse uusi teadmisi finantsteemadel, projektikirjutamises ja turunduses. Samuti saavad kõik finalistid 1000 euro suuruse testraha, et oma ideid finaaliks arendada ja katsetada.
 
Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkurss, mille eesmärk on suurendada ressursialast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa keskkonda. Negavati konkursile laekus seitsmendal hooajal 18-30-aastastelt noortelt 61 keskkonnasäästlikku ideed. Aastate jooksul on konkursile saabunud kokku 366 ideed. Konkursi partnerid on Eesti Pandipakend, Rimi Eesti Foods, Uuskasutuskeskus, Lindström Eesti, Graanul Invest, Cleantech for EST, Ülemiste City ning konkursid Protoron ja Ajujaht.

Lisainfo: Negavati projektijuht Anni Raie (anni.raie@kik.ee, 59 094 144).