Uudised

25.03.2019

Selgusid Negavati konkursi 16 parimat ideed

Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) ressursisäästu konkursi Negavatt hindamiskomisjon valis välja konkursile saabunud 77-st ideest 13, mis jätkavad võistlemist projektide elluviimiseks mõeldud 10 000 euro nimel. Lisaks pääses järgmisesse vooru 3 rahvahääletusel enim hääli kogunud projekti.

„Lähtusime valiku tegemisel, et idee oleks teostatav, innovaatiline ja ressursse säästev,“ selgitab KIKi analüüsijuht ja hindamiskomisjoni liige Tanel Liiv. „Soovisime, et edasipääsenute hulgas oleks võimalikult eriilmelised ning mitmeid sihtgruppe kaasavad ideed.“
Hindamiskomisjoni kuulusid KIKi projektikoordinaator Krisli Kõrgesaar, analüüsijuht Tanel Liiv ja kommunikatsioonispetsialist Kati Raudsaar. Samuti Keskkonnaministeeriumist peaspetsialistid Kadri Koemets, Liisa Mihkla, Janika Laht ja Hendrik Hundt.

Negavati konkursi 16 parimat:
•    Akvalab – automatiseeritud akvapoonika (vesiaianduse ja akvakultuuri kombinatsioon), mis võimaldab kõikides tingimustes aastaringselt toitu kasvatada.  
•    EmptyFy – prügikonteineritele paigaldatav andur, mis annab jäätmekäitlusettevõtetele teada, kui nende halduses olevad prügikonteinerid vajavad tühjendamist.
•    E-tšekk igapäevaostudeks – lahendus, mis võimaldab tšekke nii füüsiliselt printida kui ka virtuaalselt mobiilirakendusse või e-postile saata.
•    InWay – riist- ja tarkvara asünkroonmootori laagri jälgimiseks, kus sensor teeb energiatarbimise efektiivsemaks ning annab tarbijatele võimaluse saada selgem arusaam laagrite elust. 
•    Isetegemise kultuur massidesse – videoseeria erinevate riide- ja tarbeesemete ning tekstiilide uuskasutamise ideedest ja nutikatest nippidest. 
•    Minu panus maailma – lauamäng, mis harib tarbimise ja keskkonnasõbraliku mõtteviisi teemal.
•    Motovool – laadimisliides elektriautodele ja pistikhübriididele, mida on võimalik kasutada kortermajade juures. 
•    Mähkmelaenutus – riidest mähkmete laenutus ning konsultatsioonid. 
•    Pakendifoor – kolme erineva värviga (roheline, kollane, punane) märgistatud pakendid lähtudes nende lagunemisajast looduses ja taaskasutuse osakaalust.  
•    Paranduskelder – mitmeid töökodasid hõlmav keldrikorrus, kus saab oma tarbeesemeid parandada, õppida kasutama kõiksugu tööriistu või pakkuda teenust teistele.  
•    Pillirookõrs – tehnoloogia, mis võimaldab pilliroogu modifitseerida nii, et see on vormitav erinevate mõõtmete ja kujuga toodeteks. Materjalil on naturaalne tugevus, veepidavus, värvus ja biolagunevus. 
•    Recyclist – veebiplatvorm andmebaasiga, mis toob kokku ettevõtted, kellel tekib tootmise käigus ülejääke ja teiselt poolt tegijad, kes saavad seda ära kasutada enda toodete tegemisel.
•    Rehvitoolid – koos koolinoortega meisterdatud vanadest rehvidest toolid, mida saab kasutada nii kooli siseruumides kui ka välialadel istumiseks. Rehvide kogumisse kaasatakse õpilaste vanemad, mis omakorda aitab edendada kogukondlikku koostööd.
•    Sortraaro  –  komplekteeritud jäätmesorteerimise kastid, mis asendavad õppe-, teadus- ja kontoriruumides nn tavalisi prügikaste. 
•    SportViisk – vanadest autorehvidest tehtud minimalistlikud ja mugavad spordi- ning vabaajajalatsid. 
•    Taimsetel valkudel põhinevad tooted  – Eestis kasvatatud sojast, kikerhernestest, läätsedest ja kaerast erinevad tooted, näiteks kikerherne-, läätse- ja sojakotletid, rebitud kaer, sojapiim jms.  

Kõiki 16 edasipääsenut meeskonda ootab 6.-7. aprillil Paunküla Heaolukeskuses ees seminar, kus koolitaja Mart Kikase ja ekspertide käe all ideed reaalsemaks vormitakse. Seejärel on kõikidel meeskondadel aega veel pea kaks nädalat oma projektide kallal töötada.

17.-18. aprillil astuvad kõik 16 meeskonda konkursi žürii ette, kus saavad võimaluse oma ideed kaitsta. Võsitluse järgmisesse etappi pääsevad kuni kümme meeskonda, kes saavad võimaluse oma ideed testima asuda ja erinevate koolituste käigus uusi teadmisi. Žüriisse kuuluvad KIKi juhataja Andrus Treier, Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna nõunik Mihkel Krusberg, Teaduspargi Tehnopol rohetehnoloogia valdkonnajuht Ragmar Saksing, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse nõunik Madis Tilga ja Uuskasutuskeskuse ringmajanduse nõustaja ja volinike kogu liige Kerli Kant Hvass. 28. mail toimub Tartus Erinevate Tubade Klubis Negavati superfinaal, kus meeskonnad peavad taas samale žüriile oma projektide edasiarengutest rääkima. Selle tulemusena selguvadki Negavati kuuenda hooaja parimad. Esimene koht saab 10 000, teine 5000 ja kolmas 3000 eurot oma idee elluviimiseks. 

Negavati konkursile laekus sel hooajal 18-30-aastastelt noortelt rekordiliselt 77 keskkonnasäästlikku ideed. Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkurss, mille eesmärk on tõsta ressursialast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa keskkonda. Konkursi partnerid on Rimi Eesti Food, Eesti Pandipakend, Tallinna Teaduspark Tehnopol ja Uuskasutuskeskus.