Uudised

02.07.2015

Tartlased alustavad Negavati projektide elluviimist

Täna allkirjastati Tartu Ülikooli spordihoones ressursisäästukonkursi Negavatt toetuslepingud võiduprojektide „Võta kraanist“ ja „Keskkonnasõbralik jõusaal“ teostamiseks. Tänu projektidele on juba käesoleva aasta lõpus tudengitel sealsamas spordihoones võimalik vändata elektrit tootval trenažööril ning juua mugavalt kättesaadavat kraanivett. Tegemist on Tartu Ülikooli tudengite võiduideedega, mille realiseerimist rahastab KIK kokku 20 000 euroga.

Negavati esimese koha võitja „Võta kraanist“ projekti elluviimiseks sõlmisid 9995,45 eurole lepingu Tartu Ülikooli õppeprorektor Martin Hallik, KIKi juhatuse liige Lauri Tammiste ja UÜ Võta Kraanist esindaja Jürgen Klemm. Toetussummaga paigaldatakse Tartus 20 ülikooli hoonesse 30 kõrget kraani, millest on mugav pudelisse joogivett võtta. Lisaks jagatakse esmakursuslastele korduvkasutatavad pudelid, et soodustada kraanide kasutamist. Projekt valmib 2015. aasta sügissemestri jooksul.

Kolmanda koha võitnud „Keskkonnasõbralik jõusaal“ projekti raames paigaldatakse hiljemalt detsembriks ülikooli spordihoone jõusaali 10 trenažööri, millel vändates saab toota elektrit. Elektrit hakatakse kasutama jõusaali helisüsteemi ja valgustuse jaoks. Tartu Ülikooli õppeprorektor Martin Hallik ja KIKi juhatuse liige Lauri Tammiste sõlmisid tegevuste teostamiseks lepingu 10 000 eurole.

Mul on väga hea meel, et mõlemad Tartu Ülikooli võiduprojektid saavad kokku ülikooli spordihoones, kus need tudengitele igapäevaselt meelde tuletavad, kui lihtne on ressursse säästa, “ sõnas KIKi juhatuse liige Lauri Tammiste.

Allkirjastamissündmuse fotod on leitavad siit.

Konkursi Negavatt korraldas teist aastat SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) koostöös Keskkonnaministeeriumiga. Selle eesmärk on tõsta energia- ja ressursialast teadlikkust ning innustada tudengeid välja pakkuma lahendusi, mis aitavad ülikoolides ressursse säästa. Ideeks võis olla nii toode, teenus, tehnoloogiline lahendus, meetod kui ka kampaania, mis muudab mõtteviisi ja seeläbi ka käitumist. Negavati auhinnafond oli 45 000 eurot ning seda rahastatakse KIKi keskkonnaprogrammist.

Selleaastast konkurssi toetasid Energia Avastuskeskus, Elering, Arengufond, Tallink, BEST, Metsaoru, Mektory, ABB, Tallinna Vesi, Energiapartner, Tartu Ülikooli Ideelabor, Prototron, Tehnopol ja Vilde Tervisekohvik.