Uudised

03.02.2017

Tudengid hakkavad neljandat korda negavatte lugema

Alates tänasest, 3. veebruarist saavad tudengid hakata esitama ideid Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) ressursisäästu konkursile Negavatt. Neljandat korda toimuvale konkursile on oodatud nutikad ideed, mis aitavad kõrgkoolis või selle linnakus säästa energiat ja ressursse. Neist parimad tehakse kuni 10 000 euro eest teoks. Ideede esitamise tähtaeg on 3. märts.

„Selleaastane Negavatt võtab koos oma toetajatega fookusesse laiemalt vee- ja toiduga seotud teemad,“ tutvustab konkurssi KIKi juhatuse liige Veiko Kaufmann. „Näiteks kohvi, mida ülikoolides laialdaselt tarbitakse. Aga loomulikult on oodatud ideed ükskõik millisest valdkonnast. Lõppude lõpuks on head ideed kõik need, mis mõtetest kaugemale jõuavad ja just Negavatt pakub võimaluse turvalises keskkonnas neid mõtteid läbi proovida ning muuta need käega katsutavaks.“

Negavati peasponsori Pauligi Coffee Estonia Baltikumi turundusjuhi Berit Branti sõnul pakub kohv ressursisäästuks mitmeid ideid – kohvipuru, kohvipaks, kohvimasinad, kohvitopsid, -kaaned, segamispulgad, uudne kohvivalmistusviis või järjekorrad kohvikutes – võimalusi on  mitmeid.  „Soovimegi kaasa aidata noorte teadlikkuse tõstmisele ning anda neile võimalus muutuste elluviimiseks,“ põhjendab Brant Negevatiga kaasalöömise mõtet.  

Konkursil võivad osaleda ka kõrgkoolide ülesed koostööprojektid ehk tudengid saavad oma meeskonda vabalt kaasata ka sõpru, kes õpivad teistes ülikoolides. Ideid võivad esitada ka kutsekoolide noored.

Pärast ideede esitamise tähtaega, 3. märtsil valitakse laekunud ideede hulgast välja kuni 12 parimat, mis saavad edasi konkursi teise etappi. Negavati auhinnafond on 45 000 eurot. Negavati võitjad selguvad 24. mai finaalüritusel.

Eelmise hooaja Negavati projektid on tänaseks oma ideede elluviimisega lõpusirgel. Näiteks on TTÜ Tartu Kolledži klassiruumis nutikas ruumipõhine sensorite abil juhitav ventilatsioonisüsteem. Lahenduse lõi projektimeeskond Smartvent, kes on pärast Negavatti veel edukalt osalenud konkurssidel Climate-KIC ja Prototron ning planeerivad nüüd oma leiutatud lahendust ka laiemale ringkonnale pakkuda.

Ideede esitamisega seotud info leiab Negavati kodulehelt www.negavatt.ee ning lisaküsimustega saab pöörduda projektijuht Kadi Miti poole: kadi.mitt@kik.ee või 524 2602.

Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkurss, mille eesmärk on tõsta energia- ja ressursialast teadlikkust ning innustada tudengeid välja pakkuma lahendusi, mis aitavad ülikoolides ressursse säästa. Ideeks võib olla nii toode, teenus, tehnoloogiline lahendus, meetod kui ka kampaania, mis muudab mõtteviisi ja seeläbi ka käitumist.

Negavatti toetavad Paulig Coffee Estonia, Empower 4Wind , Eesti Pandipakend, Pärnu Vesi, Keila Vesi, Emajõe Veevärk, Club-Mate Eesti ja Good Mood Food.