Uudised

28.05.2015

Tudengite roheideed said KIKilt Negavati konkursil 30 000 eurot

Eile õhtul selgitati ressursisäästukonkursi Negavatt finaalis välja 3 parimat ideed, mille tudengid saavad oma ülikoolis 10 000 euro eest teoks teha. Esikoha sai kraanivee joomist propageeriv TÜ projekt „Võta kraanist!“, teiseks tuli TTÜ idee „Scrubber“, kes töötas välja ainulaadse soojusvaheti ning kolmandana sai auhinnaraha TÜ algatus „Jõusaal“, kes toob ülikooli spordihalli elektrit tootvad trenažöörid.

 Tartus toimunud finaalis võtsid omavahel mõõtu 7 ideed ning teiste seas hindas säästlike tudengimõtteid ka keskkonnaminister Marko Pomerants.

„Konkursi projekte kuulates sai taaskord vastuse küsimus: "Miks on vaja reaalained õppida?" Füüsika, keemia ja matemaatika algtõdede tundmine võimaldab päriseluprobleeme lahenda ja ei saa välistada, et aitab ükskord maksumaksjate TOPi jõuda. Energiasäästu lahendusteni saab jõuda ikka siis, kui osata arvutada. Nooruslik entusiasm muidugi reaalainete hulka ei kuulu, aga vanasõna "Julge hundi rind on rasvane!" sai samuti kinnitust,“ ütles Pomerants ning toetas oma mõtet teise koha pälvinud TTÜ meeskonna „Scrubberi“ ideega, kus tudengid mõtlesid välja ainulaadse tehnoloogia. Nimelt tööstusköökides rakendatav seadeldis „Scrubber“ aitab seal lisaks soojuse taaskasutamisele eemaldada köögiõhust ka rasvad.

Lisaks peaauhinnale premeerisid finaliste ka Negavati partnerid. Kuldsponsor Elering toetas kõiki ideid rahalise preemiaga, Tallink tunnustas nelja parimat kruiisiga Rootsi ning SA Arengufond andis EKA tudengite materjalide taaskasutusprojektile „Ring“ otsepääsme säästva tehnoloogia ideekonkursi ClimateLaunchpad Eesti vooru treeninglaagrisse.

Negavati võistlusperioodi ajal käis ka Energiapanga kampaania, kus inimesed said oma lemmikideid toetada säästvate piltidega. Enim piltidega toetati meeskonda „Võta kraanist!“, kes saab teenitud energiapanga punktide alusel einestada Vilde Tervisekohvikus.

Pilte finaalüritusest näeb SIIT. Kõigi konkursil osalenud projektidega saab tutvuda Negavati Facebooki lehel ning www.negavatt.ee.

Konkursi Negavatt viib  teist aastat järjest läbi läbi SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) koostöös Keskkonnaministeeriumiga. Selle eesmärk on tõsta energia- ja ressursialast teadlikkust ning innustada tudengeid välja pakkuma lahendusi, mis aitavad ülikoolides ressursse säästa. Ideeks võib olla nii toode, teenus, tehnoloogiline lahendus, meetod kui ka kampaania, mis muudab mõtteviisi ja seeläbi ka käitumist. Negavati auhinnafondi rahastatakse KIKi keskkonnaprogrammist.

Konkurssi toetavad Energia Avastuskeskus, Elering, Arengufond, Tallink, BEST, Metsaoru, Mektory, ABB, Tallinna Vesi, Energiapartner, Tartu Ülikooli Ideelabor, Prototron, Tehnopol ja Vilde Tervisekohvik.