Liigu edasi põhisisu juurde

Uudised

06.02.2023

Kellest saab Negavati kümnenda juubelihooaja võitja? Esita oma idee 26. veebruariks!

Roheideede konkurss Negavatt kutsub kümnendal juubelihooajal taas 18-30-aastaseid noori osalema. Konkursile oodatakse kuni 26. veebruarini ideid või ettevõtmisi, mis aitavad kaasa keskkonnahoiule. Parimaid ootab kevadperioodil sisukas koolitusprogramm ning 1000 eurot arendusraha idee testimiseks. Konkursi suurtoetaja LHV Noortepank annab välja peapreemia, milleks on 10 000 eurot idee elluviimiseks.

KIKi juhataja Andrus Treier sõnab, et KIK on juba kümme aastat panustanud noorte rohealgatuste toetamisse, sest vajalik innovatsioon saab alguse just kastist välja mõtlemisest ja selleks sobiva keskkonna loomisest. „Negavatist on välja kasvanud üsna mitu roheidu, mis täna kestlikuma ühiskonna heaks oma panuse annavad,“ lisab ta. Treieri sõnul on tervitatav, et ka Negavati konkurss on arenenud ja kasvanud koos aja ja noortega ning muutunud tänaseks arvestatavaks rohekiirendiks, mille iga-aastast startimist pikisilmi oodatakse. „Žürii esimehena ootan väga, millisele ideele saame juunikuus kätte anda kümnenda juubelihooaja parima tiitli,“ ütleb Treier.

Negavati projektijuht Anni Raie sõnab, et konkurss on algusaastatest teinud hüppelise arengu: „Negavatt alustas 2014. aastal ideekonkursiga üliõpilastele. Tänaseks on see kasvanud kiirendiprogrammiks, mis pakub noortele turvalist ja toetavat keskkonda oma idee katsetamiseks, andes neile teadmisi, oskusi ja kontakte läbi koolituste ja mentorkohtumiste.“
Ta rõhutab, et ei maksa ära ehmatada sõnast programm, kiirendi või võistlus – Negavatt on konkurss, kuhu saab tulla ilma eelnevate teadmiste ja oskusteta, et hakata üheskoos idee kallal töötama. „Näeme, et noored saavad Negavatilt väga hea vundamendi, millele oma edasine tegevus üles ehitada. Olgu see siis seotud Negavatile esitatud idee või mõne muu tegevusega, mis elus ette juhtub,“ lisab Raie.

Negavati konkursile on oodatud 18-30-aastaste noorte ideetasandil või varajases algusjärgus ettevõtmised, mis aitavad säästa ressursse ja hoida meie looduskeskkonda. Võistlema oodatakse vähemalt kaheliikmelisi meeskondi ja esitada võib nii toodete, teenuste kui ka kampaaniate ideid. Oma idee saab teele panna siin!

Programmi pääsenud meeskonnad selguvad märtsi keskpaigaks ja neid ootab ees seminar, kus koolitajate ja ekspertide käe all ideed reaalsemaks vormitakse. Seejärel valib konkursi žürii välja kümme parimat, kes saavad 1000 eurot oma idee testimiseks. Lisaks läbivad finalistid põhjaliku koolitusprogrammi ning jätkavad teed 6. juunil toimuva superfinaali suunas.

Negavati 10. hooajal on esmakordselt kaasatud ka suurtoetaja, kelle rolli võttis meeleldi kanda LHV Noortepank, toetades parimale meeskonnale ette nähtud 10 000-eurose preemia väljaandmist. Teisele kohale on ette nähtud 5000 ja kolmandale 3000 eurot. Lisaks annavad eriauhindu välja konkursi partnerid.

LHV Noortepanga projektijuht Laura Raudsepp tõdeb, et nende soov on noori suurelt mõtlema innustada. „Negavatt ühendab LHV jaoks mitu olulist teemat: kestlikkus, noored ja ettevõtlikkus. On väga oluline, et noored julgeksid suurelt mõelda ja ette võtta, unustamata sealjuures puhtamat keskkonda ja jätkusuutlikumat majandamist. Neid ambitsioonikaid noori, kes julgevad piirideta unistada ja tahavad maailma muuta, tuleb ka tunnustada, eeskujuks seada ja nende ideede elluviimisele kaasa aidata,“ ütleb Raudsepp.

KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkursile on üheksa eelneva hooaja jooksul laekunud 520 ideed, mida KIK on toetanud ligi veerand miljoni euroga. Konkursilt tuule tiibadesse saanud näiteks hambapesutablette tootev Others ning Tartus Aparaaditehases asuv Paranduskelder. Ringmajanduse vallas toimetav Ringkarp rakendas esimestena Eestis korduvkasutatavate toidukarpide süsteemi ning Myceen alustas unikaalse seenematerjali tootmisega. Oma projektidega lähevad jõudsasti edasi spaakeskuste energiatõhustamisega tegelev Heatsync ning e-poodidele pandikoti teenust pakkuv BAUN.

Negavati 10. hooaja suurtoetaja on LHV Pank. Toetajate ridadesse kuuluvad Eesti Pandipakend, Balbiino ja DPD Eesti. Konkursi partneritena panustavad Tehnopol Startup Inkubaator, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, jätkusuutliku elustiili nõuandja slow.ee, Tallinna Loomeinkubaator, Tartu Loomemajanduskeskus, JA Eesti, Cleantech Estonia ning konkursid Prototron ja Ajujaht.

Loe veel