Liigu edasi põhisisu juurde

Uudised

05.06.2024

Negavati 11. hooaja võitja toodab uriinist väetist

Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) noorte rohekiirendi Negavatt peaauhinna sai PissIn, kes aitab talunikel toota uriinist tõhusat ja keskkonnasõbralikku biostimulaatorit. Teisele kohale jõudis TaaraBox, kes paigaldab avalike prügikastide külge taara kogumisriiulid. Kolmas koht kuulub tiimile Vajalik, kes pakub noortekeskustele renditavaid tegevusvahendeid.

Kliimaministeeriumi rohereformi osakonna nõuniku ja žüriiliikme Madis Tilga sõnul on võiduidee puhul tegemist elegantse lahendusega, mis on nii vana ja lihtne, aga ometigi mõjub väga innovaatiliselt. „Kääritatud uriin on väga hea biostimulaator, mis suurendab taimede võimet omastada toitaineid. Samuti aitab loodusliku väetise kasutamine kaasa taastavale põllumajandusele ja sellega saame väärindada kohalikku ressurssi. Samuti on ideel tugev teadusarenduse- ja ekspordipotentsiaal.“

PissIn arendab kääritusjaama komplekti talunikele, millega saab toota uriinist tõhusat ja keskkonnasõbralikku biostimulaatorit. PissIn loob ainulaadse "käärita-hoiusta ise" süsteemi, mida saab kasutada iga talunik. Lisaks töötavad nad koostöös partneritega välja just Eesti mullale kasuliku kääritusviisi. Ideed tutvustava video leiab siit.

KIKi arengu- ja koostöökoja juht ning žüriiliige Helen Sulg sõnab, et teine ja kolmas koht olid ääretult tasavägised. „TaaraBoxi lahendus aitab rohkematel pandipakenditel jõuda tagastuspunkti ning suhtub väärikalt inimestesse, kes aitavad taaral ringlusesse jõuda. On imetlusväärne, kui kaugele on TaaraBox Negavati programmi jooksul jõudnud ja kui kiiresti on nad reaalseid kliente leidnud.”

Teise koha saavutanud TaaraBox aitab linnadel paigaldada linnaruumis olevate prügikastide külge riiulid taara kogumiseks. Nende lahendus aitab kaasa ringmajandusele, sest rohkem pandimärgisega pudeleid jõuab pandisüsteemi tagasi ja taarat saab kokku korjata puhtalt. Täna leiab kolm toimivat TaaraBoxi taarakasti Tartu kesklinna prügikastide juurest. Ideed tutvustava video leiab siit.

„Vajalik on tõeline sümbol jagamismajandusest ja loovast harimisprojektist. Noortekeskustel on edaspidi võimalus liikuda täiesti uuele majandusmudelile, kus keskuse elu on võimalik huvitavaks teha jagamismajanduse põhimõtetel kasutatavate toodetega,” lisab Sulg.

Kolmandale kohale tulnud Vajalik loob jagamisplatvormi noortekeskustele, mille kaudu keskused saavad rentida noortele aja veetmiseks vajalikke esemeid. Hetkel saab rentida tegevuskomplekte kokkamiseks, peatselt ka filmiõhtute korraldamiseks ning edaspidi laiendatakse valikut ka lauamängude ja pallimängude osas. Ideed tutvustava video leiab siit.

Keskkonnainvesteeringute Keskuse auhinnad aitavad esikolmikul ideid edasi arendada. Esimene koht sai 10 000 eurot, teine 5000 eurot ja kolmas 3000 eurot. Lisaks panid konkursi partnerid välja eriauhinnad – Cleantech Estonia eriauhinnad läksid esikolmikule ja Beamline ergutusauhinna sai PissIn. Tartu Loomemajanduskeskus valis lemmikuks Emba, Balbiino eriauhind läks tiimile Vajalik. Tallinna Loomeinkubaatori eripreemia pälvis ja KIKi töötajate lemmikuks oli Bautlet. Kõikide finalistidega saab tutvuda siin.

Negavati žüriisse kuulusid ja keerulise valiku langetasid KIKi arengu- ja koostöökoja juht Helen Sulg, Kliimaministeeriumi rohereformi osakonna nõunik Madis Tilga, SEI Tallinna Keskuse kliimasüsteemide ja energiapoliitika üksuse juht Ivo Krustok, Cleantech Estonia tegevjuht Kädi Ristkok, ringmajanduse ekspert ning roheettevõtja Mayri Tiido ja Luminori jätkusuutlikkuse juht Kadri Vunder Fontana. 

Negavatt on KIKi ja Kliimaministeeriumi koostöös sündinud noorte rohekiirendi, kuhu oodatakse 18–30-aastaste noorte ideetasandil või algusjärgus olevaid ressursse säästvaid ettevõtmisi.  Rohekiirendisse on 11 hooaja jooksul laekunud kokku 600 ideed, mida KIK on toetanud kokku üle veerand miljoni euroga. Sellel hooajal saabus konkursile 31 ideed.  

Negavati 11. hooaja toetajate ja partnerite ridadesse kuuluvad Hollandi Suursaatkond, Balbiino, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, Tallinna Loomeinkubaator, Tartu Loomemajanduskeskus, Junior Achievement Eesti, Cleantech Estonia,  Beamline ja Luminor.

Loe veel