Liigu edasi põhisisu juurde

Uudised

17.03.2023

TOP20 ideed on selgunud!

Selgunud on Negavati kümnenda hooaja 20 parimat ideed, mis jätkavad võistlemist 20 000-eurose auhinnafondi nimel. Meeskondi ootab kevadperioodil ees ideede arendamise kasvuprogramm, et oma mõtted koos konkursi partnerite, mentorite ja koolitajatega reaalseteks teenusteks ja toodeteks vormida. 

KIKi rohejalajälje projektijuht ja hindamiskomisjoni liige Peter Gornischeff märkis, et noorte ideepagas tundub lõputu: „Konkursile esitati nii uudseid ja innovaatilisi ideid, millest varem kuulnudki polnud kui ka ideid, mis püüavad arendada mõnd olemasolevat lahendust. Tiimid olid teinud enne kandideerimist palju eeltööd – paigas oli visioon, kuidas oma ideed ellu viia ning paljud olid mõelnud ka juba meeskonna rollidele. Hindamiskomisjonis arvestasime nii ideede mõju ühiskonnale kui ka lahendamist vajava probleemi adekvaatsust.“

Negavati roheideede konkursi kümnenda hooaja 20 parimat meeskonda/ideed on: 

MOSSY – keskkonnasõbralikud õhupuhastid

Crispy AF – kampaania toiduraiskamise vähendamiseks

JÕHU – õunamahla pressijääkidest toodetud jahu

Liigipiirid – elurikkuse teemaline lauamäng koolidesse

SUHENU – rakendus koolikokkadele taimsete toitude retseptidega

ÕF E-light – e-sigarettidest toodetud laetavad taskulambid

Solaroid – taastuvenergial baseeruv mobiilne tootmisjaam

SecondReads – kasutatud raamatute müügiplatvorm

Resilience – kauplustes ülejäänud toidu külmkuivatamine ja sellest matkatoitude valmistamine

Kriin – keskkonnahoidlikku käitumist premeeriv rakendus 

Soe aken – uuenduslikud aknakatted talveperioodiks

1+x – nutikad moodulmajad põhupaneelidest

APX Design – disainmööbel motospordis kasutuses olnud masinaosadest

Sõiduasi – kaugsõitude jagamise rakendus

NoveloHemp – kanepikiust ehitusplaadid

PowerWall – elektrienergia salvestamine akudesse soodsamal hinnaperioodil

Blue-Builds – väikeehituse valmiskomplektid ja juhendid isetegemiseks

ÕF Silenssio – korduvkasutatavad kõrvatropid

HILK – korduvtäidetavad looduslikud deodorandid

Kohvipaksust küttebriketid – biojäätmetest valmistatud keskkonnasäästlik küttematerjal

Ideedega saab lähemalt tutvuda siin: https://negavatt.ee/esitatud-ideed

Hindamiskomisjoni kuulusid KIKi kommunikatsioonispetsialist Elise Teemus, roheinnovatsiooni projektijuht Laura Gredzens ning rohejalajälje hüvitamise projektijuht Peter Gornischeff, Keskkonnaministeeriumist nõunikud Hanna Vahter ja Hanno Zingel ja Krista Kupits ning projektijuht Alar Valdmann.

Märtsi lõpus sõidavad kõik edasipääsenud meeskonnad kahepäevasele arendusseminarile. „Seminaril võetakse kõik ideed koolitaja Harald Lepisku käe all pulkadeks lahti ning pannakse paika visioon, kuhu Negavati programmi jooksul ideearendusega jõuda soovitakse“ ütleb konkursi projektijuht Anni Raie. Pärast seminari kohtuvad noored mentoritega ning aprillis astutakse Negavati žürii ette, kes valib välja kümme õnnelikku, kes pääsevad koolitusprogrammi ning pälvivad 1000 eurot arendusraha, et oma ideed testida ja katsetada.

Negavati 10. hooaja finaal toimub 6. juunil Tartus, kus kümme parimat tiimi taaskord žürii ette astuvad, et esitleda Negavati jooksul saavutatut. Konkursi peaauhinnaks on 10 000 eurot, mille väljaandmist toetab LHV Noortepank. Teisele kohale on ette nähtud 5000 ja kolmandale kohale 3000 eurot oma idee elluviimiseks. Lisaks panevad eriauhinnad välja konkursi partnerid.

Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud roheideede konkurss, kuhu oodatakse 18-30-aastaste noorte ideetasandil või algusjärgus olevaid ressursse säästvaid ettevõtmisi. Konkursile on kümne hooaja jooksul laekunud kokku 569 ideed, mida KIK on toetanud kokku ligi veerand miljoni euroga. Sellel hooajal saabus konkursile 49 ideed.

Negavati 10. hooaja suurtoetaja on LHV Pank. Toetajate ridadesse kuuluvad Eesti Pandipakend, Balbiino ja DPD Eesti. Konkursi partneritena panustavad Tehnopol Startup Inkubaator, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, jätkusuutliku elustiili nõuandja slow.ee, Tallinna Loomeinkubaator, Tartu Loomemajanduskeskus, JA Eesti, Cleantech Estonia ning konkursid Prototron ja Ajujaht.

Loe veel