Liigu edasi põhisisu juurde

Uudised

11.06.2021

Negavati 20 parimat roheideed on selgunud!

Selgusid Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) roheideede konkursi Negavatt 20 parimat ideed, mis jätkavad võistlemist 28 000-eurose auhinnafondi nimel. Konkursile saabus sel hooajal rekordiliselt 113 ideed. 

KIKi partnerlussuhte koordinaator ja hindamiskomisjoni liige Kaia Treier sõnab, et kahtlemata oli otsuse tegemine sellisest hulgast keeruline. „Soovisime, et edasi pääseks võimalikult eriilmelised ideed, mille teemakäsitlus on laiemalt ühiskonnas aktuaalne. Võimalik, et just noorte lennukas ja julge mõtlemine võib tuua lahenduse mõnele probleemile, mille üle oleme pikalt juurelnud,“ selgitab valiku tagamaid Treier. „Vaatasime, et ideed kõnetaks erinevaid sihtgruppe ja oleksid edaspidi toeks keskkonnasõbralike valikute tegemisel. Samuti oli oluline idee teostatavus, ressursisääst ning meeskonna kirg ja tahe oma projekt ellu viia,“ lisab ta. 

Negavati konkursi 20 parimat on:

•    Konnekt – mobiilirakendus, millega saab kõik vajalikud piiksutamised teha telefoniga, et elada kaardivaba ja mugavamat elu (sai edasipääsu Eesti õpilasfirmade laadalt). 
•   Ökomotion – pakub jalgrataste elektrifitseerimist ning töötab välja kulutõhusat, keskkonnasõbralikke ja kerget elektrisõidukit. (sai edasipääsu häkatonilt Empowering Youth: Green Together).
•    Wool:RE  - ühendavad lambavilla ja biovaigu ning loovad uue vastupidava materjali, millega on võimalik asendada fiiberklaasist ja plastmassist tooteid.
•    Tsello - hüdroksüülpropüülmetüültselluloosist biolagunev ja lausa söödav alternatiiv tabletilehtede mullpakenditele.
•    Ökosaadikud - keskkonnahoiust huvitatud noored, kes vabatahtlikult käivad koolides kliimamuutuste ja keskkonna teemadel külalistunde andmas.
•    Lelukarp - mänguasjade renditeenus, mis töötab personaliseeritud tellimuskastide põhimõttel.
•    PlaatinaHunt – tänavatolmust ja -lumest väärismetalli, plaatina eraldamine. 
•    RingKarp – korduskasutatavate karpide süsteem kojutellitavale toidule.
•    KUPKO - Eestis esimene aastaringselt toimiv kuppelkasvuhoonesse rajatud kohvik.
•    InvisibleBloom - vesilahustuvad naiste hügieenisidemed ja tampoonid, mis on ohutud nii naistele kui ka loodusele.
•    Villakas - eestimaisest lambavillast pesukäsn, mida pärast oma kasutusaja lõppu on võimalik komposteerida.
•   Päästetud toidu kapp – kaupluses asuvasse toidukappi koondatakse lõppkuupäevale lähenevaid tooteid ja defektse välimusega puu- ja köögivilju, mis jäätmeks muutumise asemel jõuavad tarbijani.
•    PÄSS - lambavilla jäägist peenravaip ehk aiapidamist hõlbustav toode, mis valmistatud 100% kohalikust lambavillast ja on biolagunev.
•    Myceen - Baltikumi esimene seenematerjale ja nendest tooteid arendav ettevõte.
•    Roheline Ringlus - taaskasutame vanu palkmaju neid demonteerides ja materjali kaasajastades.
•    UNKNOT - ringmajandusele spetsialiseeruv tootedisaini- ja müügiagentuur, mis aitab rõivatootjatel oma materjalijäätmetest ümbertöödeldavaid tooteid välja arendada ja müüa.
•    Õõtsvolt - Puude tuules kõikumisest elektrienergiat tootev süsteem.
•    Ööru – loovad 100% biolaguneva hambaharja pilliroost ja riitsinusõlist (pääses edasi rahvahääletuse tulemusel).
•    WhatPackage - teenus, mis aitab hulgimüüjateni toimetada korduskasutatavad jaoturfunktsiooniga toiduainemahutid täitmiseks, transportimiseks poodidesse ja jälgida poodides nende haldamist (pääses edasi rahvahääletuse tulemusel).
•    lemm - uurivad, milliseid kultuure oleks võimalik Eestis tekstiilikiuna kasutada, et toota jätkusuutlikumaid ja vastupidavamaid materjale (pääses edasi rahvahääletuse tulemusel). 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                      
Hindamiskomisjoni kuulusid KIKi kommunikatsioonijuht Kati Raudsaar, partnerlussuhete koordinaator Kaia Treier ning veemajanduse valdkonnajuht Tõnn Tuvikene. Samuti Keskkonnaministeeriumist nõunikud Liisa PuusseppHendrik HundtIvo Kruustok ning peaspetsialist Krista Kupits
Märtsis toimuvad 20 parimale  meeskondadele virtuaalsed koolitused Harald Lepisku käe all, kus oma ideed juba konkreetsemaks ja selgemaks vormitakse. Samuti kohtutakse ekspertidega, kes annavad ideede arendamiseks nõu ja suuniseid. Juba 8. ja 9. aprillil astuvad meeskonnad konkursi žürii ette, kes valib välja 10 parimat.

Edasipääsenud 10 meeskonda saavad 1000 eurot oma idee arendamiseks, läbivad mitmekülgse koolitusprogrammi ning jätkavad teekonda peaauhinna võitmiseks. 8. juunil astuvad Negavati superfinaalis meeskonnad taas žürii ja avalikkuse ette, et näidata oma arengut ja potentsiaali idee realiseerimiseks. Negavati peaauhinnaks on 10 000 eurot. Teisele kohale on ette nähtud 5000 ja kolmandale kohale 3000 eurot oma idee elluviimiseks. Lisaks annavad eriauhindu välja konkursi partnerid. 

Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkurss, mille eesmärk on suurendada ressursialast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa ressursse. Konkursile on kaheksa hooaja jooksul laekunud kokku 479 ideed, mida on KIK toetatud kokku 222 000 euroga.  
Konkursi toetajad on Eesti Pandipakend ning Paulig Estonia. Konkursi partnerite ridadesse kuuluvad Rimi Eesti Foods, Ülemiste City, Tehnopol Startup Inkubaator, Luminor, Admiral Markets, Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus ning konkursid Prototron ja Ajujaht.

Pildil Negavati hindamiskomisjon edasipääsejaid valimas. Ülevalt vasakult: Tõnn Tuvikene, Krista Kupits, Ivo Kruustok. All vasakult: Kaia Treier, Kati Raudsaar, Liisa Puussepp, videopildilt puudu Hendrik Hundt. 

Loe veel